Psychoterapia to jedna z typów terapii występujących w psychologii. Zajmuję się ona leczeniem problemów emocjonalnych, odpowiada za poprawę dobrostanu i zdrowia psychicznego pacjentów.
Jak wygląda psychoterapia?
Ową terapię przeprowadza wyspecjalizowany terapeuta, który ukończył studia podyplomowe z zakresu psychoterapii. Takie spotkanie może przyjmować formę grupową bądź indywidualną, w zależności od potrzeb leczonego. Czasami zdarza się, że wskazane jest uczestnictwo osób trzecich, takich jak np. żona, mąż bądź partner w terapii.
W jaki sposób pomaga?
Psychoterapia pozwala nam na wniknięcie w głąb naszych problemów i zmartwień, o których często nie mamy pełnej świadomości. Dzięki takim spotkaniom, jesteśmy w stanie poznać źródła kłopotliwych myśli. Podczas takiej terapii można przedyskutować odczucia jakie mamy wobec własnej osoby oraz wobec bliskich nam osób. Takie spotkania pomagają nam także w radzeniu sobie z kłopotliwymi nawykami oraz pomagają zwalczać gamę chorób psychicznych takich jak: depresja, schizofrenia czy dystymia.
Formy psychoterapii
Klasyczną formą prowadzenia psychoterapii jest rozmowa. Występują ona jednak także w innych formach jak np.: słuchanie muzyki, uczestnictwo w warsztatach ruchowych czy spektaklu teatralnym. Taka terapia najczęściej odbywa się raz w tygodniu po 50 minut. W przypadku terapii grupowej ten czas zazwyczaj się wydłuża.
Kim są psychoterapeuci?
Psychoterapeuci to specjaliści od zdrowia psychicznego, którzy od początku są nauczani jak wysłuchiwać problemów ludzi, aby dowiedzieć się jakie są przyczyny ich problemów, a następnie wiedzieć jak pomóc im znaleźć rozwiązanie. Istotną rzeczą jest to, że taki terapeuta powinien posiadać dyplom ukończenia szkoły psychoterapeutycznej.
Kończąc studia magisterskie z dyplomem psychologa, taka osoba nie posiada tytułu psychoterapeuty. Są to studia podyplomowe, które trwają 4 lata i przystępując do niej należy mieć trochę doświadczenia terapeutycznego oraz tytuł magistra psychologii.
Oprócz słuchania i dyskutowania na temat problemów pacjenta, psychoterapeuta może pokazać różne strategie działania, które powinny zmienić nasze nawyki i zachowania.
Niektórzy terapeuci uczą specyficznych umiejętności, które pomagają pacjentowi w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, w skuteczności zarządzania relacjami międzyludzkimi oraz poprawie ich zachowania. W terapii grupowej, uczestnicy wspierają sami siebie poprzez rady i wzajemne motywowanie się do zmian i działania.
Jakimi chorobami zajmują się psychoterapeuci?
Psychoterapeuci leczą duży zakres chorób o charakterze zaburzeń zdrowia psychicznego. Między innymi:
- Depresja
- Zaburzenia lękowe
- Zaburzenia osobowości borderline
- Nerwica natręctw
- Zespół stresu pourazowego
- Długotrwała choroba
- Zaburzenia żywienia, w tym jadłowstręt psychiczny (anoreksja), bulimia i kompulsywne objadanie się
- Narkomania
Ludzie ze znaczącymi problemami emocjonalnymi mogą także korzystać z psychoterapii. Mowa tutaj o osobach, które mają do czynienia ze stresem, żałobą, rozwodem oraz problemami w związku.
Typy psychoterapii
Psychoterapia psychodynamiczna – Psychoterapeuta będzie zachęcał pacjenta do mówienia wszystkiego tego, co „siedzi” w jego głowie. W taki sposób pacjent będzie uświadamiał sobie ukryte znaczenia i znaki w jego zachowaniu, co może być przyczyną jego problemów.
Terapia poznawczo-behawioralna – Forma psychoterapii, która bada jak przekonania i myśli wpływają na zachowania i uczucia. Ta terapia uczy umiejętności panowania nad swoim zachowaniem oraz myśleniem, które ma pomóc w sytuacjach stresowych.
Psychoterapia analityczna- W procesie psychoterapii terapeuta wraz z pacjentem tworzą relacje terapeutyczną, w ramach której podejmują próbę refleksji nad ważnymi wydarzeniami i relacjami w życiu pacjenta. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi odkrywać zależności między głębokimi kwestiami emocjonalnymi dotyczącymi przeszłości i trudnościami w obecnym życiu pacjenta.
Psychoterapia interpersonalna – Spojrzenie na chorobę, poprzez napotkane wydarzenia w życiu, włączając w to relacje międzyludzkie, rozłąki, żałobę. Pomaga pacjentowi w radzeniu sobie z uczuciami oraz tworzeniu strategii myślenia.
Terapia humanistyczna – Zachęca do bardziej pozytywnego myślenia pacjenta na swój temat i rozwija jego samoświadomość.
Systematyczna terapia rodzinna / małżeńska – Terapia z innymi członkami rodziny, która ma na celu zwalczanie problemów wspólnie.
Rodzaj terapii zostaje dostosowana do problemu pacjenta.
Klauzula poufności w psychoterapii
Każdego terapeutę obowiązuje klauzula poufności. To oznacza, że możemy mu zaufać, nawet jeżeli informacje są dla nas osobiste bądź kłopotliwe. Terapeutą nie może być osoba spokrewniona bądź bliska pacjentowi. Musi on być neutralny, po to aby dawał poczucie bezpieczeństwa.