Studia a zaburzenia zdrowia psychicznego

Wysokie wymagania i oczekiwania, jakim starają się sprostać dziś młodzi ludzie powodują, że znajdują się oni w grupie wysokiego ryzyka zachorowalności na depresje i inne choroby. Badania wykazują, że studenci czują większą presję niż kiedykolwiek aby odnieść sukces na studiach. Chcą zainwestować jak najwiecej energii w swoją karierę zawodową w przyszłości, co bywa często przyczyną utrzymujących się napięć i lęku.

Ponad pół miliona osób przygotowuje się do bycia studentem. Dla wielu z nich będzie to ogromna radość i ekscytacja z podjęcia nowego wyzwania i otworzenia nowego rozdziału w ich życiu. Dla innych może to być jeden z cięższych okresów, ze względu na opuszczenie rodzinnego domu i przeniesienie się do nowego środowiska, co może wiązać się z rozwijaniem się wielu zaburzeń zdrowia psychicznego.

Dlaczego studenci popadają w depresję?

Wraz z wyższymi kosztami studiów i coraz bardziej konkurencyjnymi rynkami pracy istnieje większa presja niż kiedykolwiek na tegoroczną nową grupę studentów. Jeden z eksperymentów pokazuję, że prawie 9 na 10 (87%) studentów pierwszego roku ma problem ze sprostaniem społecznym i akademickim aspektom życia uniwersyteckiego. Wielu z nich nie wie czego się spodziewać po studiach i przeskok z liceum do życia studenckiego wiąże się dla nich z ogromnym stresem.

Stres związany ze studiowaniem jest kluczowym obszarem, z którym uczniowie się zmagają. Prawie 6 na 10 sprawozdawców zgłosiło, że utrudnia im to radzenie sobie w codziennym funkcjonowaniu na uczelni. Inne problemy jakie napotykają to izolacja (44%), pogodzenie pracy ze studiowaniem (37%), problemy finansowe (36%) i samodzielne życie (22%).

Problemy ze zdrowiem psychicznym a płeć

Ujawniają się także różnice w radzeniu sobie ze zmianą życia na tryb studencki ze względu na płeć. Kobiety uważają, że jest to szczególnie trudne do sprostania. Aż 91% respondentek walczyło co najmniej z jednym z wyżej wymienionych problemów, w porównaniu do płci męskiej, gdzie 82% z nich deklaruje problem w tej przemianie.

Podejście środowiska studenckiego do zaburzeń występujących u rówieśników

W dzisiejszych czasach piętnowanie osób ze względu na problemy ze zdrowiem psychicznym znacznie się zmniejszyły. Takie zachowania najprawdopodobniej doprowadziły do tego, że studenci nie wstydzą się ujawniać swoich dolegliwości.  Institute for Public Policy Research analysis stwierdził, że prawie pięć razy więcej studentów, niż przed 10 laty, ujawniło stan ich zdrowia psychicznego.

To jest właśnie czas dla uniwersytetów, aby zastanowili się nad tym, jak mogą zaspokoić rosnący popyt na usługi związane ze zdrowiem psychicznym. Zdrowie psychiczne studentów powinno być priorytetem strategicznym podczas każdych zajęć na uczelni. Bez stabilności emocjonalnej i psychicznej ludzie nie są w stanie funkcjonować na pełnych obrotach, dlatego jest to tak istotne. Studenci muszą poczuć, że są wspierani w ich życiu studenckim.

Kiedy zwracać się o pomoc psychologiczną?

Sygnały alarmowe, które mogą sugerować, że potrzebna jest Ci pomoc psychologiczna:

  • przedłużające się stany obniżonego nastroju,
  • apatia,
  • poczucie pustki,
  • trudności w relacjach z innymi,
  • trudności z radzeniem sobie z problemami dnia codziennego,
  • narastająca agresja,
  • myśli samobójcze,
  • sygnały od otoczenia, że coś się dzieje.