Bardzo wiele osób boi się wizyty u psychologa lub psychoterapeuty. Często pytają się: Jak mają się przygotować? Czego mogą się spodziewać?

Najważniejszy jest pierwszy krok i decyzja o umówieniu się na spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą. Podjęcie decyzji znaczy, że czujesz, że pomoc jest Ci potrzebna i masz już odpowiednią motywację.

Nie ma powodu obawiać się wizyty u psychologa, jego reakcji czy faktu, że trzeba dzielić się z nim swoimi problemami i przeżyciami. To, czego możesz się spodziewać ze strony psychologa to życzliwego zainteresowania, spokojnego i profesjonalnego podejścia.

Wizyta trwa około 50 minut. W czasie pierwszej wizyty psycholog będzie zadawał Ci pytania, które pozwolą mu na zapoznać się z twoją osoba, a wiec co obecnie robisz (pracujesz? uczysz się?), z kim mieszkasz, jak wygląda twoja sytuacja rodzinna, przyjaciele, ważne osoby w twoim życiu. Będziecie też rozmawiać o celu Twojej wizyty, jakie masz trudności, czego oczekujesz od wizyty u psychologa.

Celem pierwszej wizyty jest ustalenie na czym polega problem z którym się zgłaszasz i czy kwalifikuje się do psychoterapii. Psychoterapia zazwyczaj jest formą leczenia zaburzeń psychicznych (depresja, nerwice, fobie, zaburzenia odżywania, zaburzenia osobowości i inne), może być wtedy stosowana wraz z farmakologią, jeśli objawy są poważne i utrudniają codzienne życie.

Z drugiej strony psychoterapia nie jest jedynie leczeniem poważnych zaburzeń psychicznych, ale również możliwością rozwijania i doświadczania siebie. Może być pomocna w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi z bliskimi, w rodzinie, w pracy. Daje możliwość przeżywania siebie i swojego życia bardziej świadomie, rozumienia nieświadomych motywów, które kierują życiem jak również pozwala brać odpowiedzialność za siebie.

Pierwsza wizyta u Psychologa z nastolatkiem

Zazwyczaj jest tak, że to rodzice umawiają swoje dzieci na konsultacje psychologiczną. Nierzadko jednak jest tak, że starsi nastolatkowie sami kontaktują się z psychologiem. Dobrze by było aby na pierwsze spotkanie z psychologiem nastolatek przyszedł z rodzicami (zazwyczaj jest to jeden z rodziców).

Podczas pierwszego spotkania ustala się problem oraz to, czy objawy z jakim zgłoszono nastolatka kwalifikują się do podjęcia terapii czy bardziej wskazana jest inna forma pomocy psychologicznej. Jeśli rodzice posiadają dokumentację dotyczącą leczenia, innych diagnoz, opinii psychologicznych, ważne, by zabrali ją na spotkanie.

Pierwsza część spotkania odbywa się wspólnie z rodzicami i nastolatkiem. Podczas początkowej rozmowy staram się dowiedzieć jaki jest problem, czy pojawiły się jakieś niepokojące objawy w życiu nastolatka, które przyczyniły się do poszukiwania pomocy psychologicznej. Nie jest łatwo otworzyć się przed osobą, którą poznało się kilkanaście minut temu. Nastolatkowie nie są wyjątkiem.

Część młodych osób, które przychodzą do gabinetu psychologa nie jest od razu gotowa do mówienia o swoich trudnościach, ujawniania swoich myśli, uczuć. Czasami jest tak, że nastolatkowie krępują się swobodnie rozmawiać przy rodzicach lub w złości na nich celowo się nie odzywają. Dlatego druga część spotkania to zazwyczaj rozmowa z nastolatkiem bez obecności rodziców. Wyjaśniam, co powiedziano mi o jego sytuacji i proszę, aby przedstawił swój punkt widzenia na problem, z którym się zgłasza (lub z którym zgłosili go rodzice).

Nastolatkowie zazwyczaj nie lubią słuchać jak rodzice opowiadają o ich dzieciństwie, więc kolejny etap spotkania to rozmowa z rodzicami bez nastolatka. Wtedy staram się dowiedzieć od rodziców więcej szczegółów na temat problemu. Rozmowa ma na celu zebranie jak najpełniejszego obrazu sytuacji dziecka, informacji na temat przebiegu jego rozwoju, jego zdrowia, trudności oraz potencjale. W tym momencie udzielam również odpowiedzi na wiele pytań, które zadają rodzice.

Zakończenie pierwszej wizyty to ponowna wspólna rozmowa psychologa z rodzicami i nastolatkiem podczas której podejmuje się decyzję, ustala się formę pomocy, częstotliwość, ewentualnie kolejne spotkanie konsultacyjne. Może wydawać się to skomplikowane, ale wszystko dzieje się na jednym spotkaniu trwającym około 50 minut.